Керамоблок або газобетон – що вибрати? І як зрозуміти, який будматеріал кращий?
Давайте для початку визначимо, за якими критеріями цей матеріал буде “найкращим”:
- Теплопровідність. Чим нижче, тим краще.
- Морозостійкість.
- Марка міцності на стиск.
- Коефіцієнт водопоглинання (те саме, що і з теплопровідністю – чим нижче, тим краще).
- Вогнетривкість.
- Паропроникність.
- Термін експлуатації.
- Вартість.
Поїхали!
Керамоблок або газоблок: теплопровідність
Теплопровідність залежить від щільності та структури матеріалу. Чим вище теплопровідність, тим швидше остигає або нагрівається матеріал. В цьому випадку, говорять про низьку енергоефективність виробу. Але ж нам низька не потрібна, тільки висока!
У газобетону теплопровідність варіюється від 0,05 Вт/м*С до 0,12 Вт/м*С в залежності від щільності. Найнижча – у теплоізоляційних блоків AEROC ENERGY D150, найвища – у стінових блоків D500.
У керамічного блоку теплопровідність становить від 0,12 до 0,16 Вт/м*С, оптимально – 0,14 Вт/м*С (керамоблок “Кератерм”). Тобто теплопровідність газобетону трохи нижче, хоча і незначно. За цим показником він трохи краще керамоблоку.
Газоблок або керамічний блок: морозостійкість
З морозостійкістю все просто. Чим вона вище, тим краще.
Мінімальна морозостійкість газобетону складає 35 циклів, хоча частіше зустрічаються блоки з 50-ю циклами заморожування і відтаювання. У керамічного блоку середня морозостійкість така ж – 50 циклів. Але зустрічаються окремі виробники, у яких керамоблок має морозостійкість всього 25 циклів.
Так що дуже важливо вибрати хорошого виробника. Наприклад, “Кератерм”.
Марка міцності на стиск
У газобетону і керамічного блоку вона приблизно однакова – від М-100 до М-125. Це означає, що матеріал витримує тиск на стиск від 10 до 12,5 МПа на квадратний сантиметр поверхні.
Коефіцієнт водопоглинання
За цим показником купити керамічний блок виявляється вигідніше, ніж газоблок. Хоча в пористих блоках багато отворів і пір, в газобетоні їх ще більше – до 95% об’єму всього блоку! А чим більше пористість будівельного матеріалу, тим більше вологи він може увібрати в ці пори.
Коефіцієнт водопоглинання у газоблоку досягає 15%, тому стіни з нього краще захистити від вологи шаром штукатурки.
У керамоблока водопоглинання ніколи не перевищує 12%. Хоча різниця і невелика, вона говорить на користь керамоблоку.
Вогнетривкість
Керамічний блок виготовляється за технологією випалу глини при 1000 градусах. Відповідно, його максимальна вогнетривкість якраз в районі цих 1000 градусів.
Газобетон виготовлений з 5-ти компонентів:
- Портландцемент.
- Вода.
- Вапняк.
- Кварцевий пісок.
- Алюмінієвий газоутворювач.
Ця суміш утворює дуже міцний і вогнетривкий матеріал, який витримує прямий контакт з полум’ям не менше 3-х годин поспіль, але при цьому не руйнується. Так що в плані вогнетривкості керамоблок та газобетон рівні.
Паропроникність
За рахунок безлічі пір газоблок відмінно проникний для газів. Його паропроникність варіюється від 0,18 до 0,23 мг/(м*год*Па). У керамоблоку приблизно той же рівень паропроникності, тобто хороший – 0,14 мг/(м*год*Па). Хоча цей показник трохи нижче, він все одно відмінний.
Більш низька паропроникність керамічного блоку пояснюється його більш низьким ступенем пористості (до 50% проти 85-95% у газобетону).
Термін експлуатації
Газоблок – більш крихкий матеріал, тому дуже важливо правильно його укласти, і захистити шаром штукатурки. Якщо ці 2 умови виконуються, будинок з газоблоку прослужить від 50-ти до 100 років (в залежності від клімату).
Точно стільки ж прослужить і керамоблок. За цим показником вони абсолютно рівні.
Вартість
Звичайний стіновий газоблок D300 коштує близько 1200-1400 гривень за кубометр. Вартість керамічного блоку за кубометр становить від 1500 до 2000 гривень за кубометр (в залежності від виробника та інтернет-магазину). Тобто, ціна на газоблок в Києві нижче, ніж на керамоблок, хоча різниця всього в 10 – 22%.
В першу чергу, це пов’язано з більш дешевою технологією виробництва газоблоку. Крім того, він виготовлений з більш дешевої сировини.
Хто ж краще?
На користь газобетону говорить 3 показника, на користь керамоблоку – 1, ще 4 показника з 8-ми у них рівні. Чисто гіпотетично газоблок виграв. Але “гладко було на папері”… Не можна забувати, що газобетон – набагато більш крихкий будматеріал, ніж керамоблок. Для його перевезення використовується термоусадочна плівка і спеціальні піддони. І навіть при цих заходах безпеки він б’ється частіше і більше, ніж керамічний блок.
Крім того, стіни з газобетону краще обштукатурити, щоб захистити від вологи. А це – додаткові витрати, які вже перекреслюють перевагу в ціні. Стіни з керамоблока штукатурити не обов’язково.
Якщо врахувати, що і різниця в показниках у цих 2-х будівельних матеріалів теж невелика, обидва вироби хороші. Як кожен по-своєму, так і в цілому. Можна сміливо зробити висновок, що “перемогла дружба”.